EEU-FC2A221B
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 220uF 100V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1170mA 5000h 105°C Automotive Ammo
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC2A221B
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEU-FC2A221B
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    220 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    16 x 25 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    100 VDC