EEU-FC2A220
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 22 µF - 100 V - 20% - 8 X 11.5mm - Radial - 3.5 mm - 260 mA - 2000h - 105°C.
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC2A220
  • Part No:
    EEU-FC2A220
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    22 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    8 x 11.5 mm
  • Voltage:
    100 VDC