EEU-FC1V331
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 330 µF - 35 V - 20% - 10 X 16mm - Radial - 5 mm - 1050 mA - 3000h - 105°C.
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC1V331
  • Part No:
    EEU-FC1V331
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    330 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    10 x 16 mm
  • Voltage:
    35 VDC