EEU-FC1J152
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 1500 µF - 63 V - 20% - 18 X 35.5mm - Radial - 7.5 mm - 3095 mA - 5000h - 105°C.
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC1J152
  • Part No:
    EEU-FC1J152
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    1500 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    18 x 35.5 mm
  • Voltage:
    63 VDC