EEU-FC1E101S
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 100 µF - 25 V - 20% - 6.3 X 11.2mm - Radial - 2.5 mm - 290 mA - 1000h - 105°C.
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC1E101S
  • Part No:
    EEU-FC1E101S
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    100 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    6.3 x 11.2 mm
  • Voltage:
    25 VDC