EEU-FC1C472
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 4700 µF - 16 V - 20% - 16 X 31.5mm - Radial - 7.5 mm - 3010 mA - 5000h - 105°C.
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC1C472
  • Part No:
    EEU-FC1C472
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    4700 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    16 x 31.5 mm
  • Voltage:
    16 VDC