EEU-FC1C331
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 330uF 16V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 555mA 2000h 105°C Automotive Bag
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC1C331
  • Part No:
    EEU-FC1C331
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    330 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    8 x 11.5 mm
  • Voltage:
    16 VDC