EEU-FC0J562
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 5600uF 6.3V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 2205mA 5000h 105°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC0J562
  • Part No:
    EEU-FC0J562
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    5600 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    16 x 20 mm
  • Voltage:
    6.3 VDC