EEU-EE2C101SB
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 100uF 160V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 1700mA 10000h 105°C Ammo
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUEE2C101SB
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEU-EE2C101SB
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    100 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -25 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    16 x 20 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    160 VDC