EEU-EB1V221
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 35 V - 20% - 8 X 15mm - Radial - 3.5 mm - 197 mA - 10000h - 105°C.
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUEB1V221
  • Part No:
    EEU-EB1V221
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    220 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Size:
    8 x 15 mm
  • Voltage:
    35 VDC