EEU-EB1C102B
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 1000uF 16V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 430mA 10000h 105°C Ammo
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUEB1C102B
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEU-EB1C102B
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    1000 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    10 x 20 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    16 VDC