EET-HD2W561KJ
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 560uF 450V 20% (30 X 50mm) Snap-In 10mm 1900mA 3000h 105°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EETHD2W561KJ
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EET-HD2W561KJ
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Capacitance Value:
    560 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -25 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Voltage:
    450 VDC