EEF-UE0J181XE
Panasonic
Cap Aluminum Polymer 180uF 6.3VDC 20% (7.3 X 4.3 X 4.2mm) SMD 0.01 Ohm 3500mA 1000h 105°C T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: EEFUE0J181XE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEF-UE0J181XE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    180 uF
  • Maximum Operating Temperature:
    105 °C
  • Construction:
    Flat
  • Family:
    UE
  • Dimension:
    7.3 x 4.3 x 4.2 mm
  • Lead Pitch For Radial:
    N/R
  • Lifetime:
    1000 h
  • Lead Diameter:
    N/R
  • Equivalent Series Resistance:
    0.01 Ohm