EEF-CD1C4R7R
Panasonic
Cap Aluminum Polymer 4.7uF 16VDC 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.08 Ohm 1000mA 1000h 105°C T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: EEFCD1C4R7R
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEF-CD1C4R7R
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    3500
  • Lead Diameter:
    N/R
  • Lead Pitch For Radial:
    N/R
  • Lifetime:
    1000 h
  • Maximum Operating Temperature:
    105 °C
  • Capacitance Value:
    4.7 uF
  • Dimension:
    N/A
  • Leakage Current:
    3.01@2Min uA
  • Equivalent Series Resistance:
    0.08 Ohm