EEE-FT1C470AR
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 47 µF - 16 V - 20% - 4 X 5.8mm - Surface mount - 160mA - 2000h - 105°C.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEEFT1C470AR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEE-FT1C470AR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    47 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Size:
    4 x 5.8 mm
  • Termination Style:
    N/R
  • Voltage:
    16 VDC