EEE-FK1H221A
Panasonic
The EEE-FK1H221A is a surface-mount aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 220 µF and a rated voltage of 50 V.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEEFK1H221A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEE-FK1H221A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    300
  • Capacitance Value:
    220 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Termination Style:
    N/R
  • Voltage:
    50 VDC