EEE-FC1A471AP
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 470uF 10V 20% (10 X 10.2mm) SMD 670mA 1000h 105°C Automotive T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEEFC1A471AP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEE-FC1A471AP
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    470 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Size:
    10 x 10.2 mm
  • Termination Style:
    N/R
  • Voltage:
    10 VDC