EEE-1CA221XP
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 16 V - 20% - 6.3 X 7.7mm - Surface mount - 162mA - 2000h - 85°C.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEE1CA221XP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEE-1CA221XP
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    900
  • Capacitance Value:
    220 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Size:
    6.3 x 7.7 mm
  • Termination Style:
    N/R
  • Voltage:
    16 VDC