EEA-FC1V6R8
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 6.8uF 35V 20% (4 X 7mm) Radial 1.5mm 65mA 1000h 105°C Automotive Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEAFC1V6R8
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEA-FC1V6R8
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    6.8 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    4 x 7 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    35 VDC