ECW-F2105JA
Panasonic
The ECW-F2105JA is a metallized polypropylene film capacitor with a capacitance of 1.0 µF, a rated voltage of 250 VDC, and a ± ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The ECW-F2105JA is a metallized polypropylene film capacitor with a capacitance of 1.0 µF, a rated voltage of 250 VDC, and a ±5% tolerance.
Search Keywords: ECWF2105JA
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    ECW-F2105JA
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Dielectric:
    PP
  • Voltage:
    250 VDC
  • Capacitance Value:
    1 uF
  • Tolerance:
    5 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    Radial
  • Size:
    18.1 x 8.5 x 13.3 mm