ECA-2EHG100
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 10uF 250V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 88mA 2000h 105°C Automotive Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ECA2EHG100
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    ECA-2EHG100
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    10 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -25 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    10 x 16 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    250 VDC