16SVPC39M
Panasonic
Cap Aluminum Polymer 39uF 16VDC 20%( 5 X 5.9mm) SMD 0.035 Ohm 1820mA 2000h 105°C T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 16SVPC39M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    16SVPC39M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    1500
  • Lifetime:
    2000 h
  • Lead Pitch For Radial:
    N/R
  • Maximum Operating Temperature:
    105 °C
  • Leakage Current:
    300@2Min uA
  • Dimension:
    5.9 x 5 mm
  • Equivalent Series Resistance:
    0.035 Ohm
  • Family:
    SVPC
  • Construction:
    Cylindrical
  • Capacitance Value:
    39 uF