- TX2SS-L-12V-X
TX2SS-L-12V-X
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 12VDC 2A DPDT( (15mm 7.4mm 10mm)) SMD Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: TX2SSL12VX
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:TX2SS-L-12V-X
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Reel Pack:
500 -
Relay Construction:Latching Single Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Surface Mount
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Dimension:15 x 8.2 x 7.4 mm
Termination Style:Gull Wing
Coil Current:8.3 mA