- TXS2SA-L-12V
TXS2SA-L-12V
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 12VDC 1A DPDT(15x9.4x8.4)mm SMD Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: TXS2SAL12V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:TXS2SA-L-12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
40 -
Relay Construction:Latching Single Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:1 A
Mounting:Surface Mount
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Dimension:15 x 9.4 x 8.2 mm
Termination Style:Gull Wing
Coil Current:2.9 mA