- TXD2SS-L-24V-X
TXD2SS-L-24V-X
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 24VDC 1A DPDT(15x7.4x10)mm SMD
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: TXD2SSL24VX
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:TXD2SS-L-24V-X
ECCN:EAR99
Reel Pack:
500 -
Relay Construction:Latching Single Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Surface Mount
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Dimension:15 x 7.4 x 10 mm
Termination Style:Gull Wing
Coil Current:7.1 mA