- TQ2SS-L-12V
TQ2SS-L-12V
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 12VDC 2A DPDT(14x9.3x7.5)mm SMD
Description
Search Keywords: TQ2SSL12V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:TQ2SS-L-12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Latching Single Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Surface Mount
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Dimension:14 x 9.3 x 7.5 mm
Termination Style:Gull Wing
Coil Current:5.8 mA