The SFS4-DC24V is a 6-pole slim type safety relay with a 4 Form A 2 Form B contact arrangement and a 24V DC nominal coil volta ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The SFS4-DC24V is a 6-pole slim type safety relay with a 4 Form A 2 Form B contact arrangement and a 24V DC nominal coil voltage.
Search Keywords: SFS4DC24V
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic Electronic Components
  • Part No:
    SFS4-DC24V
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Type:
    Safety Relay
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Coil Current:
    20.8 mA
  • Coil Resistance:
    1.152 KOhm
  • Dimension:
    50 x 13 x 24 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Contact Arrangement:
    4PST-NO,DPST-NC
  • Contact Form:
    4 Form A,2 Form B
  • Maximum Current Rating:
    6 A