- SFS2-DC12V
SFS2-DC12V
Panasonic Electronic Components
Relays 12VDC 400Ohm 6A DPST-NO/DPST-NC (40mm 13mm 24mm) THT Safety Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: SFS2DC12V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:SFS2-DC12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Type:Safety Relay
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Coil Current:30 mA
Coil Resistance:400 Ohm
Dimension:40 x 13 x 24 mm
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Termination Style:PC Pin
Contact Arrangement:DPST-NO,DPST-NC
Contact Form:2 Form A,2 Form B
Maximum Current Rating:6 A