- SF4-DC24V
SF4-DC24V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 24VDC 1.152KOhm 6A 4PST-NO/4PST-NC (53.3x33x16.5)mm THT Safety Relay
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: SF4DC24V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:SF4-DC24V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Type:Safety Relay
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Coil Current:20.8 mA
Coil Resistance:1.152 KOhm
Dimension:53.3 x 33 x 16.5 mm
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Termination Style:PC Pin
Contact Arrangement:4PST-NO,4PST-NC
Contact Form:4 Form A,4 Form B
Maximum Current Rating:6 A