- S2E-L2-48V
S2E-L2-48V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 48VDC 6.5KOhm 3ADC/4AAC DPST-NO/DPST-NC (28x12x10.4)mm THT General Purpose Relay
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: S2EL248V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:S2E-L2-48V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:DPST-NO,DPST-NC
Maximum Current Rating:3DC,4AC A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 65 °C
Coil Resistance:6.5 KOhm