- NF2EB-48V
NF2EB-48V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 48VDC 7KOhm 2A DPDT (30.2x20x11.1)mm THT Flat Pack Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Bulk Packaging
Description
Search Keywords: NF2EB48V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:NF2EB-48V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 65 °C
Dimension:30.2 x 20 x 11.1 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:6.86 mA