- NC2ED-P-DC12V
NC2ED-P-DC12V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 12VDC 5A DPDT(25.4x11.2x27.8)mm THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description
Search Keywords: NC2EDPDC12V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:NC2ED-P-DC12V
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Coil Resistance:400 Ohm