- HC4E-HP-DC24V
HC4E-HP-DC24V
Panasonic Electronic Components
General Purpose Relay Automotive For Control Panel
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: HC4EHPDC24V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC4E-HP-DC24V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C
Coil Resistance:650 Ohm