- HC3-HL-DC12V
HC3-HL-DC12V
Panasonic Electronic Components
Relays 12VDC 160Ohm 7A 3PDT(27.2mm 20.8mm 35.2mm) Plug-In General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: HC3HLDC12V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC3-HL-DC12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:7 A
Mounting:Connector
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:Yes
Operating Temperature:-50 to 60 °C
Coil Resistance:160 Ohm