- HC3-AC24V
HC3-AC24V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 24VAC 7A 3PDT (( 27.2mm 20.8mm 35.2mm)) Plug-In General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Description
Search Keywords: HC3AC24V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC3-AC24V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:24 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:7 A
Mounting:Connector
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C