- HC2-HPL-DC24V-F
HC2-HPL-DC24V-F
Panasonic Electronic Components
Relays 24VDC 650Ohm 7A DPDT(27.2mm 20.8mm 36.7mm) THT General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: HC2HPLDC24VF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC2-HPL-DC24V-F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:7 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:Yes
Operating Temperature:-50 to 60 °C
Coil Resistance:650 Ohm