- HC2-HP-DC48V
HC2-HP-DC48V
Panasonic Electronic Components
Relays 48VDC 2.6KOhm 7A DPDT(27.2mm 20.8mm 36.7mm) THT General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: HC2HPDC48V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC2-HP-DC48V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:7 A
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C
Coil Resistance:2.6 KOhm