- HC2E-HP-DC110V-F
HC2E-HP-DC110V-F
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 110VDC 10KOhm 2ADC/3AAC DPDT (( 27.2mm 20.8mm 35.2mm)) THT Signal Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: HC2EHPDC110VF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC2E-HP-DC110V-F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:110 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2DC,3AC A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 60 °C
Dimension:27.2 x 20.8 x 35.2 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:10 mA