- HC1-HL-AC48V-F
HC1-HL-AC48V-F
Panasonic Electronic Components
Relays 48VAC 10A SPDT(27.2mm 20.8mm 35.2mm) Plug-In General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: HC1HLAC48VF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC1-HL-AC48V-F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:48 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:SPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Connector
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:Yes
Operating Temperature:-50 to 60 °C