- DS4E-S-DC48V-R
DS4E-S-DC48V-R
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 48VDC 11.52KOhm 2A 4PDT (35.24x9.9x9.9)mm THT Signal Relay
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: DS4ESDC48VR
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:DS4E-S-DC48V-R
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Dimension:35.24 x 9.9 x 9.9 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:4.2 mA