- DS2Y-S-DC12V
DS2Y-S-DC12V
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 12VDC 2A DPDT(20x9.9x9.9)mm THT
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: DS2YSDC12V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:DS2Y-S-DC12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching12534
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT12514
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Through Hole12526
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Dimension:20 x 9.9 x 9.9 mm
Termination Style:PC Pin12536
Coil Current:16.7 mA