- CM1AF-12V
CM1AF-12V
Panasonic Electronic Components
Relays 12VDC 96Ohm 35(NO)/20(NC)A SPST-NO(20mm 15mm 33mm) Plug-In Automotive Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: CM1AF12V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:CM1AF-12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Relay Construction:Non-Latching
Max Contact Current:35A (NO) / 20A (NC)
Coil Voltage:12 VDC
Coil Current:125 mA
Coil Resistance:96 Ohm
Contact Material:Silver(Cadmium Free)
Must Operate Voltage:7 VDC
Must Release Voltage:4.2 VDC
Operate Time:10 ms
Seal:Flux Resistant
Mounting:Connector
Termination Style:0.187 Quick Connect
Dimension:20 x 15 x 33 mm
Operating Temperature:-40 to 85 °C