- CB1AF-R-12V
CB1AF-R-12V
Panasonic Electronic Components
Relays 12VDC 89.5Ohm 40A SPST-NO(26mm 22mm 36mm) Plug-In Automotive Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: CB1AFR12V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:CB1AF-R-12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Relay Construction:Non-Latching
Max Contact Current:40A
Coil Voltage:12 VDC
Coil Current:134 mA
Coil Resistance:89.5 Ohm
Contact Material:Silver(Cadmium Free)
Must Operate Voltage:7 VDC
Must Release Voltage:4.2 VDC
Operate Time:15 ms
Seal:Flux Resistant
Mounting:Connector
Termination Style:0.25 Quick Connect
Dimension:26 x 22 x 36 mm
Operating Temperature:-40 to 85 °C