XF2J-1224-12A
Omron Electronics
Conn FPC Connector SKT 12 POS 0.5mm Solder ST SMD Reel
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: XF2J122412A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    XF2J-1224-12A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    FPC Connector
  • Number of Contacts:
    12
  • Pitch:
    0.5 mm
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Termination Method:
    Solder
  • Maximum Voltage Rating:
    50,50 VDC|VAC
  • Maximum Current Rating:
    0.5 A
  • Dimension:
    10.5mm x 2.95mm x 4.15 mm
  • Operating Temperature:
    -30 to 85 °C