MK3P5-S-AC220
Omron Electronics
Electromechanical Relay 220VAC 5.09KOhm 10A 3PDT (34.5x34.5x52.5)mm Socket General Purpose Relay
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: MK3P5SAC220
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    MK3P5-S-AC220
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    220 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    3PDT
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Mounting:
    Socket
  • Termination Style:
    11-Pin Circular Plug
  • Push to Test Button:
    Yes
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -10 to 40 °C
  • Coil Resistance:
    5.09 KOhm