G9EJ-1-E-UVD-DC24
Omron Electronics
The G9EJ-1-E-UVD-DC24 is a high-capacity, single-pole single-throw normally open (SPST-NO) DC power relay with a 24VDC coil, c ...
Description +
The G9EJ-1-E-UVD-DC24 is a high-capacity, single-pole single-throw normally open (SPST-NO) DC power relay with a 24VDC coil, capable of switching 15A at 400VDC.
Search Keywords: G9EJ1EUVDDC24
  • Part No:
    G9EJ-1-E-UVD-DC24
  • Alias/AKA:
    G9EJ1EUVDDC24BYOMR1
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Mounting:
    Flange Mount
  • Termination Style:
    Solder
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    480 Ohm