G7L-1A-P-CB-DC12
Omron Electronics
Electromechanical Relay 12VDC 75Ohm 20A SPST-NO (( 52.5mm 35.5mm 41mm)) THT General Purpose Relay
Description +
Search Keywords: G7L1APCBDC12
  • Part No:
    G7L-1A-P-CB-DC12
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    20 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Operating Temperature:
    -25 to 60 °C