- G6Z-1P-DC24
G6Z-1P-DC24
Omron Electronics
Electromechanical Relay 24VDC 2.88KOhm 0.5A SPDT (( 20mm 8.6mm 8.9mm)) THT High Frequency Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: G6Z1PDC24
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:G6Z-1P-DC24
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:SPDT
Maximum Current Rating:0.5 A
Mounting:Through Hole
Pin Count:11
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Dimension:20 x 8.6 x 8.9 mm