G6Z-1FE-A-TR-DC24
Omron Electronics
Electromechanical Relay 24VDC 2.88KOhm 0.5A SPDT (( 20mm 8.6mm 9.3mm)) SMD High Frequency Relay Automotive
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G6Z1FEATRDC24
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    G6Z-1FE-A-TR-DC24
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    SPDT
  • Maximum Current Rating:
    0.5 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Pin Count:
    9
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Dimension:
    20 x 8.6 x 9.3 mm