G6SK-2F-TR-DC4.5
Omron Electronics
Signal Relay 4.5VDC 2A DPDT(14.8x9.2x9.2)mm SMD
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G6SK2FTRDC45
  • Part No:
    G6SK-2F-TR-DC4.5
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    800
  • Relay Construction:
    Latching Double Coil
  • DC Coil Voltage:
    4.5 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    2 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Dimension:
    14.8 x 9.2 x 9.2 mm
  • Termination Style:
    Gull Wing
  • Coil Current:
    44.4 mA